REGULAMIN STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA
Rozdział I
Przepisy ogólne
§ 1
Regulamin niniejszy określa zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania (SPP) w mieście Sochaczewie.
§ 2
Ograniczenie parkowania w SPP polega na obowiązku wnoszenia opłat za czas postoju pojazdów w dni robocze: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8°° do 18°°, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Prawidłowy czas postoju jest to możliwy do stwierdzenia, udokumentowany i opłacony czas postoju samochodu wraz z numerem rejestracyjnym w SPP.
Nieprawidłowy czas postoju to stwierdzony czas pomiędzy chwilą zaistnienia obowiązku uiszczenia opłaty a chwilą wystawienia zawiadomienia o nieopłaconym postoju samochodu.
SPP obsługuje Operator SPP tj. Zakład Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie upoważnionym przez Burmistrza Miasta Sochaczewa.
§ 3
Wjazd do obszaru SPP oznakowany jest znakiem D-44 „strefa parkowania”, natomiast wyjazd znakiem D-45 „koniec strefy parkowania”.
Parkowanie płatne niestrzeżone w obszarze SPP obejmuje wszystkie ogólnodostępne miejsca postojowe w pasie drogowym oraz na parkingach i dotyczy przykrawężnikowego parkowania na ulicach oznaczonych znakiem D-18 „parking”, a w przypadku innego sposobu ustawienia pojazdów również odpowiednią tabliczką T-30.
§ 4
Opłaty za parkowanie w SPP uiszcza się poprzez:
Wykupienie lub pobranie jednorazowego biletu parkingowego – czynność faktyczna polegająca na niezwłocznym pobraniu biletu parkingowego, bezpośrednio po zajęciu miejsca na parkingu – należy udać się do najbliższego parkometru zewidencjonować parkowanie poprzez wpisanie numeru rejestracyjnego oraz użycie monet, karty elektronicznej, karty płatniczej lub pobrania biletu poprzez system płatności mobilnej. W przypadku nieczynnego najbliższego parkometru, należy udać się do następnego w celu pobrania biletu; czas parkowania obliczany jest proporcjonalnie do wniesionej opłaty zgodnie z załącznikiem Nr 2 do Uchwały.
Opłaty abonamentowe wnoszone za cały miesiąc lub jego wielokrotność w biurze SPP, tj. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie, Al. 600-lecia 90.
§ 5
Ustala się zerową stawkę opłaty za parkowanie w SPP dla następujących użytkowników drogi:
Osób niepełnosprawnych z dysfunkcją kończyn kierujących pojazdami samochodowymi oraz kierowców przewożących osobę niepełnosprawną z dysfunkcją kończyn, parkujących na zastrzeżonych stanowiskach postojowych oznakowanych znakiem D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” z tabliczką T-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” – na podstawie karty parkingowej;
Kierujących, podczas wykonywania obowiązków służbowych, pojazdami służbowymi Urzędu Miasta w Sochaczewie wyposażonych w identyfikatory wydawane przez Burmistrza Miasta Sochaczewa;
Kierujących oznakowanymi pojazdami służb komunalnych (pogotowia gazowego, energetycznego, ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego) podczas usuwania skutków awarii;
Kierujących motocyklami;
Kierujących pojazdami, które są wymienione w art. 13 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (t.j Dz. U. 2021 poz. 1376 z późn. zm.);
Kierujących pojazdami samochodowymi na okres do 30 minut nie częściej niż raz na 2 godziny z danego parkometru.
Rozdział II
Realizacja opłat w SPP
§ 6
Obowiązkiem kierującego parkującego pojazd samochodowy w obszarze SPP jest opłacenie czasu postoju. Czas postoju opłaca się:
Poprzez pobranie lub wykupienie jednorazowego biletu niezwłocznie po zajęciu miejsca na parkingu.
Poprzez wykupienie abonamentu typu „M” lub „O” w biurze Operatora SPP.
§ 7
Bilet parkingowy lub abonament należy umieścić za przednią szybą pojazdu w sposób nie budzący jakichkolwiek wątpliwości co do ich ważności tak, aby wszystkie dane były w pełni czytelne dla kontrolerów SPP.
§ 8
Za nieuiszczenie opłaty za parkowanie lub przekroczenie opłaconego czasu parkowania w SPP pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 150,00zł za dany dzień. Wskazaną opłatę należy uiścić w kasie operatora lub przelewem na konto bankowe Gminy Miasto Sochaczew.
W przypadku wniesienia opłaty dodatkowej w dniu wystawienia zawiadomienia lub w ciągu dwóch następnych dni funkcjonowania SPP ulega ona zmniejszeniu do 30,00zł. Wskazaną opłatę należy uiścić w kasie operatora lub przelewem na konto bankowe Gminy Miasto Sochaczew – liczy się data wpływu środków na konto.
Opłata dodatkowa nieuiszczona w terminie 14 dni od daty wystawienia zawiadomienia podlega ściąganiu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§ 9
Wykupienie abonamentu i umieszczenie go zgodnie z § 7 uprawnia do nieograniczonego w czasie (w okresie ważności abonamentu), zgodnego z „Prawem o ruchu drogowym” niestrzeżonego parkowania na ogólnodostępnym, wyznaczonym znakami miejscu parkingowym w SPP.
Abonament nie uprawnia do zastrzegania stałego miejsca parkowania i nie stanowi podstawy do roszczeń wobec operatora obsługującego SPP w przypadku braku wolnych miejsc parkingowych.
W razie utraty lub kradzieży abonamentu biuro operatora SPP nie zwraca opłaty abonamentowej za niewykorzystany okres ważności.
W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu właściciel ponosi koszty wydania nowego abonamentu.
§ 10
Abonament typu „M” uznaje się za nieważny z chwilą zmiany danych adresowych, na podstawie których był wydany.
§ 11
W ramach opłaconego czasu parkowania kierujący pojazdem może zmieniać miejsce parkowania w granicach SPP.
§ 12
Parkowanie pojazdów zaopatrzenia, taksówek, pojazdów urzędów i instytucji zlokalizowanych w SPP w godzinach płatnego parkowania jest odpłatne tak, jak parkowanie innych pojazdów.
Rozdział III
Abonamenty
§ 13
W SPP można parkować po wykupieniu abonamentu typu „O” na okaziciela.
Abonament typu „O” wydawany jest po wniesieniu opłaty, bez ograniczeń.
Abonament typu „O” może być wykorzystywany w dowolnym pojeździe.
§ 14
Abonament typu „M” może wykupić mieszkaniec SPP na jeden, określony pojazd o masie całkowitej do 3,5 tony z zapisem w dowodzie rejestracyjnym, że jest to pojazd osobowy, osobowo-towarowy, osobowo-ciężarowy, osobowo-specjalistyczny, (dotyczy właścicieli (posiadaczy) i osób korzystających z pojazdów samochodowych które formalnie nie są właścicielami określonej grupy pojazdów samochodowych a korzystają z tych pojazdów na podstawie umowy leasingu, dzierżawy, najmu, użyczenia lub umowy o podobnym charakterze mających zawarte umowy przewłaszczenia tychże pojazdów z instytucjami kredytującymi takimi jak banki, firmy leasingowe itp.) a także osób korzystających z samochodów służbowych na podstawie umowy zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Dokumentami niezbędnymi do nabycia abonamentu typu „M” są:
Zaświadczenie wydane przez UM w Sochaczewie
Dowód rejestracyjny pojazdu
W przypadku pojazdów użytkowanych w ramach umowy – kopia umowy.
Mieszkaniec SPP na podstawie wykupionego abonamentu jest uprawniony do parkowania na wyznaczonych miejscach parkingowych.
W abonamencie typu „M” określa się numer rejestracyjny pojazdu.
Weryfikacja uprawnień do otrzymania abonamentu typu „M” następuje każdorazowo podczas jego wykupu.
Mieszkaniec SPP, który nie skorzysta z prawa do wykupienia abonamentu typu „M” uiszcza opłaty za parkowanie w SPP na ogólnych zasadach.
Rozdział IV
Niewłaściwy postój
§ 15
Mandat karny za postój niezgodny z „Prawem o ruchu drogowym”, nałożony przez Policję, nie jest równoznaczny z opłacenie czasu parkowania w SPP i jest niezależny od wniesienia opłaty za czas parkowania.
Rozdział V
Kontrola prawidłowości parkowania
§ 16
Kontroli prawidłowości parkowania w SPP mogą dokonywać wyłącznie kontrolerzy Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie upoważnieni przez Dyrektora Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie, którzy działają na podstawie Regulaminu SPP.
§ 17
Kontrolowanie parkowania pojazdów polega w szczególności na:
Kontrolowaniu wnoszenia opłat za czas parkowania pojazdów,
Sprawdzaniu ważności biletów parkingowych,
Sprawdzaniu ważności abonamentów,
Wystawianiu zawiadomień o nie uiszczeniu opłaty za parkowanie lub parkowanie ponad opłacony czas,
Zgłaszaniu Policji wszelkich nieprawidłowości związanych z parkowaniem pojazdów oraz zajmowaniem pasa drogowego,
Kontroli stanu oznakowania SPP i zgłaszanie nieprawidłowości w tym zakresie operatorowi SPP.
Zawiadomienie o nie uiszczeniu opłaty za parkowanie w SPP wystawia kontroler z chwilą stwierdzenia braku biletu parkingowego lub abonamentu za przednią szybą pojazdu lub w przypadku braku możliwości odczytania danych.
§ 18
Kierujący pojazdem lub właściciel pojazdu kwestionujący zasadność wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej może złożyć w biurze SPP reklamację w terminie 7 dni od daty wystawienia zawiadomienia o obciążeniu opłatą dodatkową.
Reklamacja jest uwzględniana gdy:
Reklamujący udowodni, że w chwili kontroli opłata była uiszczona;
Reklamujący posiada ważny abonament na kontrolowany pojazd;
Pojazd objęty był zerową stawką za parkowanie.
Reklamujący ma obowiązek uiścić opłatę dodatkową w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o nieuwzględnieniu reklamacji.
§ 19
Kontrolerzy SPP nie pobierają żadnych opłat oraz nie prowadzą sprzedaży biletów parkingowych i abonamentów.
Podstawa prawna Uchwała Nr IX/60/15 Rady Miejskiej w Sochaczewie z dnia 23 czerwca 2015r w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Sochaczewa oraz wysokości opłat za parkowanie i sposobu ich pobierania, zmieniona UCHWAŁĄ NR XXIV/258/21 RADY MIEJSKIEJ W SOCHACZEWIE z dnia 20 października 2021r.
Uchwala_nr_XXIX_324_22_z_dn-08-06-2022
Uchwala_XXIX_323_22_z_dn-08-06-2022_SPP